top of page

8-13 października Kino Pod Baranami - Rynek Główny 27, Kraków 
10 października Cinema Paradiso - Plac Niepodległości 1, 33-332 Kraków
11 października Bonobo - Mały Rynek 4 Kraków, Poland

Festiwal Kina Wenezuelskiego w Krakowie to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce mające na celu zaprezentowane widzom zróżnicowanej i rozwijającej się kinematografii wenezuelskiej.

Idea powstała z inicjatywy Centro Latino, we współpracy z organizacją Maravilla z Nowego Jorku, która od 3 lat przygotowuje w Stanach Zjednoczonych cieszące się ogromną popularnością festiwale kina wenezuelskiego. W dniach 8-13 października festiwal po raz pierwszy zawita do Krakowa. 

W Kinie Pod Baranami, w sekcji oficjalnej zaprezentowanych zostanie osiem filmów, które podbiły serca publiczności nie tylko w Wenezueli. Będą to zarówno duże produkcje i kasowe hity ostatnich lat, jak i kameralne kino artystyczne.  Aż 7 z nich zagości na polskich ekranach po raz pierwszy.

Na fanów mocnych wrażeń czeka jedna z najbardziej dochodowych produkcji w historii kina wenezuelskiego, horror „Dom na krańcu czasu”. Obraz „Odzyskać i stracić”, zdobywca hiszpańskiej nagrody Goya za najlepszy film latynoamerykański 2013 roku, zmierzy się z trudnym tematem homofobii i skomplikowanych rodzinnych relacji. Po dwóch latach na ekrany powróci, prezentowany na festiwalu Off Camera, dramat „Pelo Malo”, wielowymiarowy portret społeczeństwa kontrolowanego przez sztywne normy i uprzedzenia. Przytłaczające Caracas poznamy w filmie „Kamień, papier, nożyce”, który odsłoni smutną stronę wenezuelskiej codzienności - przemoc, nałogi, nadużycia i niebezpieczne poziomy korupcji rozciągające się od domowego zacisza aż po wysokie instytucje. Z chaotycznej stolicy do serca majestatycznych wenezuelskich Andów przeniesie nas dokument „Tajemnica Lagun. Fragmenty andyjskie”.  W refleksyjny nastrój wprowadzi widzów film „Pomimo odległości”, poruszająca historia o długiej podróży  i drugiej szansie.

Oprócz tego w programie:  czarna komedia „3 piękności”,  czyli kulisy wyborów miss w krzywym zwierciadle i dramat historyczny „Wyzwoliciel”, z Edgarem Ramirezem w roli legendarnego wodza Simona Bolivara, uwielbianego i podziwianego w całej Ameryce Łacińskiej.

Poza filmami Centro Latino zaprasza na wystawę zdjęć, koncerty, warsztaty, wideokonferencje z reżyserami filmów oraz spotkanie z dyrektorami Wenezuelskiego Festiwalu Filmowego w Nowym Jorku. Na publiczność czeka również pokaz filmów krótkometrażowych i kulinarne popołudnie z tradycyjnymi wenezuelskimi deserami. Tych kilka dni stanowić będzie wyjątkową okazję do zapoznania się z niezwykle atrakcyjną i zróżnicowaną kulturą Wenezueli. 

THE VENEZUELAN FILM FESTIVAL IN HOUSTON - VEFF KRAKOW

 

Reaching more people in more places around the world, for 2016 VEFF made it to one of the most cinema-enthusiastic cities in the world: Krakow, in Poland. 

VEFF KRAKOW 2016 
bottom of page